Attorney General Anwar Mansoor resigns

General Anwar Mansoor Khan

ISLAMABAD , 20 February 2020 – Mudasser Chudhary:

Attorney General of Pakistan Anwar Mansoor Khan on Thursday decided to step down from his office, tendering his resignation to President Arif Alvi.

The Pakistan Bar Council had demanded his resignation over some comments he made regarding Supreme Court judges, for which he had been reprimanded by the court as well.

The Supreme Court had on Wednesday directed Khan to produce evidence supporting his comments or submit a written apology about his controversial statement.

The statement itself had been expunged from the court record.

“A certain statement was made by the attorney general about the bench and it would be appreciative that the material on the basis that he has made statement be placed before the bench,” the court had noted in its order on the matter.

“In case, no material was placed before this bench, we expect a written apology from the attorney general for having touched the matter,” the court further noted in its order.

“It [the statement] is not against one, but every member of the bench,” it added.

General Anwar Mansoor Khan Resignation
General Anwar Mansoor Khan Resignation

“I note with profound regret that the Pakistan Bar Council, of which I am the chairman, has demanded through its press release dated February 19, 2020 that I resign forthwith from the office of the attorney-general for Pakistan,” Khan wrote in his resignation letter.

In the conclusion of his letter, Khan said: “Accordingly I hereby resign from the position of the Attorney General for Pakistan and request to accept it with immediate effect.”

Attorney General Anwar Mansoor Khan

On August 31, 2018, Khan was appointed attorney general for the second time. He earlier served in the position during the tenure of the PPP government. He resigned from the post on April 2, 2010 after reportedly developing differences with the then law minister, Babar Awan.

He was commissioned as an officer in the Pakistan Army in 1971 and fought the 1971 war, but resigned in 1973. He became a prisoner of war in 1971.

He was appointed judge of the Sindh High Court in October 2000, but resigned from the position on Oct 3, 2001, to rejoin a law practice.